Jedenasta Niedziela Zwykła – 12 czerwca 2016 r.

Uroczystość umieszczenia, przy ołtarzu Św. Maksymiliana, relikwii Bł. Ewy Noiszewskiej, jedynego polskiego lekarza wyniesionego do chwały ołtarzy, odbędzie się dzisiaj – 12 czerwca o godz. 12.30. Zapraszamy na tę uroczystość wszystkich, a szczególnie lekarzy, pielęgniarki i pracowników medycznych.

Nabożeństwa ku czci Serca Jezusowego codziennie w czerwcu o godz. 18.30.

Comiesięczne nabożeństwo fatimskie w poniedziałek – 13 czerwca o godz. 19.30.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej rozprowadza dzisiaj pod chórem, jak zawsze w drugą niedzielę miesiąca, cegiełki na dębowe ławki do naszego kościoła. Dziękujemy wszystkim wspierającym dzieło zakupu ławek. Tam także jest gazetka parafialna oraz zbierane są podpisy poparcia postulatu, aby dotychczasowa ul. Rzymowskiego, otrzymała nazwę Bł. Edwarda Detkensa. Jednocześnie wyjaśniamy, że zmiana nazwy ulicy Rzymowskiego nie jest pomysłem księży, lecz skutkiem decyzji państwowych. Władze Warszawy, albo nadadzą samodzielnie nową nazwę ul. Rzymowskiego, albo my składając swoje podpisy możemy mieć wpływ na to, jak będzie się nazywała ulica, przy której stoi nasz parafialny kościół. Prosimy parafian o poparcie dla nazwy ul. Bł. Edwarda Detkensa, dlatego że jest on jedynym urodzonym na Mokotowie człowiekiem, który został ogłoszonym Błogosławionym, a jego witraż znajduje się w naszym kościele nad ołtarzem głównym. Życiorys Bł. Edwarda Detkensa wyłożony jest na stolikach za ławkami. Podpisy poparcia można także składać w tygodniu w kancelarii parafialnej, zakładzie pogrzebowym „Tobiasz” i cukierni „Antolak”.

Klub Filmowy zaprasza na kolejne spotkanie w środę – 15 czerwca o godz. 19.45 do sali na pierwszym piętrze plebanii. Temat spotkania – „Objawienia w Lourdes”.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i Rada Osiedla Służewiec Południowy zapraszają na Osiedlowy Dzień Dziękczynienia z okazji 100-lecia włączenia Mokotowa do Warszawy, który odbędzie się przy naszym kościele. W sobotę – 18 czerwca w godz. 11.00 – 13.00 w sali dolnego kościoła odbędzie się spotkanie poświęcone przeszłości i przyszłości Służewca. W niedzielę – 19 czerwca uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godz. 12.30, następnie będzie piknik na placu przykościelnym. Szczegółowy program znajdziemy na plakatach wywieszonych na terenie całego Służewca. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

Informujemy, że na potrzeby pokrycia kosztów obiadów pielgrzymów, którzy zanim pojadą na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, przez pięć dni będą przebywać w naszej parafii, dotychczas wykupiono cegiełki na sumę 9.500 zł. Potrzebnych jest zaś 15 tys. zł. Zachęcamy więc parafian, którzy nie mogą przyjąć pielgrzymów na nocleg w swoich mieszkaniach, aby wykupili cegiełkę na pokrycie kosztów tych obiadów, które rozprowadzane są dzisiaj przy wyjściach z kościoła.

Organizujemy wyjazd do Krakowa na główne uroczystości ŚDM w dniach 30 – 31 lipca. Informacji na temat wyjazdu udziela przy wyjściu z kościoła ks. Andrzej.

Przyjmujemy zapisy na pielgrzymkę, w ramach Narodowej Pielgrzymki do Rzymu, z racji obchodów 1050-lecia Chrztu Polski i Jubileuszu Miłosierdzia. Planowana jest ona w dniach 17 – 25 października. Ostateczny termin zapisu upływa 15 czerwca.

Dziękujemy za indywidualne ofiary na potrzeby gospodarcze w parafii, które w ostatnim tygodniu złożyły 2 rodziny. Składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

Błogosławiony Edward Detkens
Urodzony 14 X 1885 r. w ówcześnie podwarszawskiej wsi MOKOTÓW, ochrzczony w kościele Św. Aleksandra. Szkołę średnią ukończył w Siedlcach, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Wyświęcony został na kapłana w 1908 r., po czym był wikariuszem w Żbikowie (dziś dzielnica Pruszkowa).
W 1918 r. został przeniesiony do kolegium wikariuszy przy katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, do którego należał przez 16 lat.
W 1926 r. na Uniwersytecie Warszawskim uzyskał tytuł magistra Świętej Teologii. W 1929 r. został duszpasterzem akademickim i pomocnikiem rektora ks. Edwarda Szwejnica. Po Jego śmierci w 1934 r. został rektorem kościoła Św. Anny i kontynuował prace z młodzieżą, prowadził „Juventus Christiana”- Stowarzyszenie Młodzieży Akademickiej, w 1936 r. zapoczątkował pielgrzymki młodzieży na Jasną Górę. W 1938 r. towarzyszył pielgrzymce młodzieży do Rzymu na kanonizację św. Andrzeja Boboli. Do wybuchu wojny w 1939 r. i w czasie okupacji niemieckiej pracował w warszawskich szkołach. Po upadku stolicy 28 IX 1939 r., za działalność duszpasterską dotknęły Go represje. Gestapo aresztowało ks. Detkensa 4 X 1939r., został uwięziony na Pawiaku. Zwolniono Go po 4 miesiącach w Środę Popielcową 7 II 1940. i wówczas przygotował w Wielki Piątek niezwykle wzruszający Grób Pański nawiązujący do zniewolonej stolicy i kraju. Mieszkańcy przychodzili tłumnie, stały kolejki, wszyscy wykazywali w spokoju ogromne wzruszenie, wielu płakało. Natychmiast po Świętach, 30 III 1940 r. Gestapo przyszło do kościoła i zabrało księdza na Szucha, później do więzienia śledczego na Rakowiecką, a 15 IV na Pawiak, skąd 2 V został wywieziony do obozu w Sachsenhausen (otrzymał nr 24 014). W tych wszystkim miejscach był poniżany i torturowany.
W nieustającym zimnie, głodzie i przy nieustających szykanach szybko tracił zdrowie, cierpiał na okropną czyraczność, ale „promieniował pokojem wewnętrznym ludzi zjednoczonych z Bogiem”, jak mówią świadkowie. Trafił na blok chorych, kiedy wyzdrowiał 10 X 1941 r. został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie otrzymał nr 27 831 oraz czerwony trójkąt z czarną literą P. Stąd, z dna upodlenia, kierował w listach słowa zachęty i pociechy przede wszystkim do młodzieży. Wkrótce ponownie zaczął ciężko chorować na czyraczność. Ostatni list napisał 5 VII 1942 r. i ponownie znalazł się wśród najciężej chorych. Niemcy przeprowadzali akcję fizycznej likwidacji kapłanów w austriackim ośrodku eutanazyjnym w Hartheim koło Linzu. 10 VIII rano duża grupa kapłanów otrzymała zastrzyki i, ks. Detkens wraz z 42 innymi kapłanami, zostali wywiezieni samochodem-komorą gazową, w którym zostali uśmierceni. „Akcja” trwała 7 minut. Prochy zagazowanych kapłanów rozsypano na austriackich polach.
W rodzinnym grobowcu na Powązkach znajduje się cenotaf – symboliczny nagrobek.
13 czerwca 1999 r. Jan Paweł II beatyfikował 108 Męczenników II wojny światowej i wśród nich ks. Edwarda Detkensa. Powiedział o Nim: Był żołnierzem Chrystusa „wiernym wiecznym ideałom Prawdy, Dobra i Piękna” aż do śmierci.