6 Niedziela Wielkanocy ? 9 maja 2021 r.

Słowo Pasterskie Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego

Na początku maja, miesiąca maryjnego, piszę to słowo jako Wasz biskup, kierowany troską o najbliższe wydarzenia w naszej archidiecezji, ale również z wdzięcznością, jaką chcę wyrazić Panu Bogu za dar życia i Waszą obecność przy mnie w ostatnich tygodniach.

Siódmego czerwca ubiegłego roku miała się odbyć beatyfikacja Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Tak się wydarzyło, zrządzeniem Bożej Opatrzności, że z powodu pandemii koronawirusa okazała się niemożliwa. Ojciec Święty Franciszek przyjął nową datę 12 września jako dzień beatyfikacji. Będzie to beatyfikacja wspólna: kardynała Stefana Wyszyńskiego i założycielki Lasek Matki Elżbiety Róży Czackiej. Oboje współpracowali zarówno podczas wojennych czasów, jak po pewnej przerwie od 1948 roku, gdy został arcybiskupem warszawskim i prymasem. Prymas Tysiąclecia był blisko związany z Laskami i Matką Czacką aż do jej śmierci w latach sześćdziesiątych. Ta wielka założycielka Lasek zmarła w opinii świętości 15 maja 1961 r. Razem, 12 września w Warszawie, będą ogłoszeni błogosławionymi Kościoła. Przy tej okazji pragnę przypomnieć, że wszyscy żyjemy w okresie pandemii, w świecie i w Polsce. Beatyfikacja będzie taka, na jaką czas i sytuacja pozwoli. Nasze życie duchowe i duszpasterskie, niestety, także musi trwać w wymogach sanitarno-epidemiologicznych. Pandemia COVID-19 naprawdę istnieje. Wielu ludzi, wiele rodzin jej doświadczyło, wielu chorych zmarło. Ja sam doświadczyłem jej skutków. Na koniec pragnę gorąco podziękować Panu Bogu i wielu ludziom. W tym podziękowaniu nie może zabraknąć podziękowania za modlitwę oraz wyrazy pamięci i łączności ze mną w mojej chorobie. Na czas kilku miesięcy przygotowania bezpośredniego i oczekiwania na podwójną beatyfikację z serca Wam błogosławię. A nowi błogosławieni patronowie ? kardynał Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Róża Czacka niech wypraszają wszystkim potrzebne łaski.

Kazimierz Kardynał Nycz Wasz biskup

Nabożeństwa majowe przed Najświętszym Sakramentem w kościele, codziennie o godz. 18.30, przed grotą maryjną w dni powszednie po Eucharystii o godz. 10.00, przy kapliczce w parku przed szkołą na Bokserskiej w niedziele i środy o godz. 20.00 oraz przy kapliczce na terenie wyścigów konnych codziennie o godz.19.00.

Poniedziałkowe wypominki za zmarłych w maju odbywają się o godz. 18.00.

Nabożeństwo fatimskie w czwartek – 13 maja po Eucharystii o godz. 19.00.

Nowennę przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego rozpoczynamy od najbliższego piątku – 14 maja. Codziennie przez dziewięć dni, po Eucharystii o godz. 19.00 zapraszamy do wspólnej modlitwy do Ducha Świętego.

Święto Św. Macieja obchodzimy w piątek – 14 maja. Polecamy szczególnie w tym dniu modlitwie parafian, naszego wikariusza – ks. Macieja.

Uroczystość Pierwszej Komunii św. odbędzie się w przyszłą niedzielę ? 16 maja o godz. 9.30, a rocznicy Komunii św. za dwa tygodnie, w niedzielę – 23 maja. Osoby niezwiązane bezpośrednio z tymi uroczystościami prosimy przez najbliższe dwie niedziele o korzystanie z innych Eucharystii niedzielnych niż godz. 9.30.

Prosimy, aby do wnętrza kościoła wchodziło tylko tyle osób, na ile pozwalają państwowe przepisy sanitarne. Informują o tym ogłoszenia umieszczone na drzwiach wejściowych do kościoła. Pozostałych wiernych, zachęcamy do uczestnictwa we Mszy św. na zewnątrz kościoła. Nagłośnienie zewnętrzne, obejmuje swoim zasięgiem plac kościelny przy grocie maryjnej i tam udzielana jest Komunia Święta.

ZASADY UDZIELANIA KOMUNII ŚWIĘTEJ W NASZYM KOŚCIELE

1. każdy przystępujący do Komunii Świętej ma prawo przyjąć Ją na klęcząco lub na stojąco oraz do ust lub na rękę, jeśli czyni to w sposób właściwy
  1. kapłan nie decyduje jaką postawę przy przyjęciu Komunii Świętej zajmuje przyjmujący Ją, jeśli czyni to z uszanowaniem dla Najświętszego Sakramentu
  1. w naszej parafii niewielka ilość ludzi przyjmuje Komunię Świętą na rękę, dlatego nie jest wyznaczane specjalne miejsce dla przyjmujących Ją tylko w ten sposób