Ósma Niedziela Zwykła ? 27 luty 2022 r.

Ósma Niedziela Zwykła ? 27 luty 2022 r.

Zebranie Parafialnej Rady Ekonomicznej dzisiaj o godz. 20.00 na plebanii.

Rezerwację intencji mszalnych na drugie półrocze tego roku, tj. od lipca do grudnia, przyjmujemy od poniedziałku – 28 lutego w kancelarii w godzinach jej otwarcia.

Wielki Post rozpoczynamy w najbliższą środę – 2 marca. Eucharystie z obrzędem posypania głów popiołem w Środę Popielcową o godz.: 7.00, 10.00, 17.30 i 19.00. Dla tych, którzy będą chcieli wziąć popiół do domu, będą przygotowane torebki z popiołem rozprowadzane przed Eucharystią. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, który ofiarujmy za Ukrainę objętą działaniami wojennymi. W intencji pokoju na Ukrainie modlimy się na każdej Eucharystii i śpiewamy błagalne Suplikacje. Kościelną pomoc dla mieszkańców Ukrainy organizuje Caritas Polska. Dzisiaj i w Środę Popielcową zbierane będą w kościołach całej Polski ofiary na ten cel. Zbiórkę przy wyjściu z kościoła przeprowadza Parafialny Caritas.

Porządek nabożeństw wielkopostnych:

– droga krzyżowa – w każdy piątek o godzinach: 10.30, 18.00 – dla dzieci i 19.45

– gorzkie żale – w każdą niedzielę o godz. 18.30

Przypominamy podstawowe przepisy postne obowiązujące katolików. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje od czternastego roku życia do śmierci we wszystkie piątki roku i w Środę Popielcową. Post ścisły, czyli nie tylko powstrzymanie się od pokarmów mięsnych, ale ograniczenie ilościowe pożywienia, obowiązuje wszystkich od osiemnastego do sześćdziesiątego roku życia w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Powstrzymanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie dni Wielkiego Postu.

Śpiew Akatystu ku czci Matki Bożej w środę – 2 marca o godz. 20.00 w kościele.

Pierwszoczwartkowa adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o powołania kapłańskie i zakonne w czwartek – 3 marca, po Eucharystii wieczornej do godz. 21.00. Adorację prowadzi Akcja Katolicka.

Przygotowanie do zawarcia sakramentu małżeństwa rozpoczynamy od czwartku – 3 marca o godz. 20.00 w sali dolnego kościoła.

W piątek ? 4 marca, obchodzimy pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź pierwszopiątkowa od godz. 9.30 i od godz. 17.30. Na drodze krzyżowej dla dzieci o godz. 18.00 udzielimy Komunii św. pierwszopiątkowej. W tym dniu przypada dzień imienin naszego biskupa: Kard. Kazimierza Nycza oraz naszych księży rezydentów: Ks. Kazimierza Jatczaka i Ks. Kazimierza Pierzchały. Solenizantów polecamy modlitwie parafian.

Pierwszosobotnie nabożeństwo wynagradzające za grzechy Niepokalanemu Sercu Maryi w sobotę – 5 lutego po Eucharystii godz. 19.00.

Spotkanie Żywego Różańca w przyszłą niedzielę o godz. 16.30 w sali dolnego kościoła.

Wpłaty ofiar na Radio Maryja przyjmowane są dzisiaj przy wyjściu z kościoła.

Dziękujemy za indywidualne ofiary na potrzeby gospodarcze parafii, które w lutym złożyło dwadzieścia dziewięć rodzin na łączną sumę 6.680 zł. Wszystkim troszczącym się o materialne potrzeby parafii składamy serdeczne: ?Bóg zapłać?.

Akcja honorowego krwiodawstwa prowadzona będzie w przyszłą niedzielę – 6 marca w godz. 9.00 – 14.00, na placu przykościelnym. Osoby zgłaszające się do oddania krwi muszą posiadać dokument stwierdzający tożsamość.

KOMUNIKAT RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W dniu 25 lutego w związku z ostatnimi wydarzeniami w Ukrainie, zebrała się w trybie nadzwyczajnym Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi z wielką uwagą, troską i niepokojem śledzą na bieżąco dramatyczne doniesienia medialne płynące z tego kraju. Swą modlitwą ogarniają przede wszystkim miliony ludzi, którzy dotknięci zostali brutalnym atakiem wojskowym ze strony Rosji. W modlitwie proszą również za wszystkich rządzących i sprawujących władzę na całym świecie, wzywając ich do podjęcia dalszych zdecydowanych wysiłków na rzecz zażegnania tego konfliktu i uchronienia wielu ludzi przed śmiercią, bólem i cierpieniem. Biskupi z całą mocą potępiają barbarzyńską decyzję prezydenta Rosji o rozpoczęciu działań militarnych przeciwko Ukrainie. Wraz z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz wspólnotą międzynarodową wzywają do opamiętania i zaprzestania działań wojskowych, które pochłaniają wiele ofiar, w tym także osoby cywilne. Równocześnie biskupi wyrażają uznanie i szacunek dla narodu ukraińskiego, który zdecydowanie broni suwerenności swego kraju i jego niepodległości. Zapewniają wszystkich ludzi dobrej woli w Ukrainie o duchowym wsparciu ich prawa do samostanowienia i decydowania o własnym losie we własnym kraju.

Biskupi mają świadomość, że brak porozumienia i eskalacja konfliktu w Ukrainie może doprowadzić w krótkim czasie do wielkiej fali uchodźców. Uciekający przed wojną ludzie będą kierować się głównie do naszego kraju. Stąd też w imieniu Kościoła katolickiego w Polsce apelują do wszystkich o chrześcijańskie podejście do przybywających do naszego kraju uciekinierów. Kościół deklaruje, przy pełnym poszanowaniu polskiego prawa i procedur określonych przez polski rząd, wsparcie dla osób, które takiej pomocy będą potrzebować. Biskupi apelują o otwarcie dla sióstr i braci z Ukrainy naszych domów, hosteli, domów diecezjalnych, parafialnych, rekolekcyjnych i wszelkich miejsc, gdzie może być świadczona pomoc ludziom potrzebującym. Będzie to świadectwem naszej wiary. W przeszłości, m.in. w czasie stanu wojennego w latach osiemdziesiątych, sami wiele razy takiej bezinteresownej pomocy doświadczaliśmy. Przez struktury Caritas Polska, Caritas diecezjalnych i parafialnych, Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski oraz innych instytucji kościelnych świadczona będzie pomoc doraźna i długofalowa. Pierwsze wsparcie finansowe na bieżące działania kryzysowe już zostało udzielone. Podejmowane działania będą wymagać ogromnej mobilizacji wszystkich ludzi dobrej woli. Ufamy, że wielu wolontariuszy włączy się w te działania. Biskupi apelują, by w duchu solidarności i chrześcijańskiej miłości zgłaszać gotowość do niesienia pomocy w lokalnych strukturach. Równocześnie dziękują za wszelkie dotychczasowe inicjatywy, solidarność i okazywaną pomoc. Rada Stała KEP prosi wszystkich wierzących w Polsce o nieustanną modlitwę w intencji pokoju w Ukrainie. Poleca także podejmowanie postu w intencji ocalenia życia i zdrowia naszych sióstr i braci w Ukrainie. Rada Stała prosi również o zorganizowanie zbiórek do puszek po każdej Mszy św. w niedzielę i Środę Popielcową na pomoc dotkniętym obecnym kryzysem w Ukrainie. Módlmy się, by konflikt ten nie przerodził się w wojnę o zasięgu europejskim czy światowym.

W tym bardzo trudnym czasie członkowie Rady Stałej ogarniają troską i modlitwą wszystkich ludzi dobrej woli, zwłaszcza dotkniętych dramatem wojny, i udzielają pasterskiego błogosławieństwa.